Komunikacja werbalna to komunikacja interpersonalna, w której główną rolę odgrywa słowo mówione. Komunikacji werbalnej zazwyczaj towarzyszy komunikacja niewerbalna. Komunikacja werbalna to główny środek komunikacji pomiędzy ludźmi. Zwierzęta, takie jak szympansy, również rozwinęły częściową zdolność do używania komunikacji werbalnej w niektórych sytuacjach. Aby komunikacja werbalna miała miejsce, musi istnieć mówca i...
Kategoria: Komunikacja werbalna
Komunikacja werbalna stanowi jedną z najważniejszych kwestii w psychologii miękkiej, która zajmuje się zrozumieniem relacji międzyludzkich, emocji oraz efektywnej komunikacji. Komunikacja werbalna odnosi się do przekazywania informacji za pomocą słów i mowy, czyli tego, co ktoś mówi w odróżnieniu od komunikacji niewerbalnej czyli języka ciała, gestów, mimiki twarzy, postawy ciała i tonu głosu.
Zajmując się poznawaniem psychologii miękkiej ważne jest zrozumienie, że komunikacja werbalna i niewerbalna często współgrają ze sobą i razem tworzą kompleksowy przekaz. Na przykład, kiedy ktoś mówi „jestem w porządku” z tonem głosu sugerującym złość oraz ze marszczonymi brwiami, komunikuje coś zupełnie innego niż sugerują jego słowa. Z tego powodu interpretacja komunikacji obejmuje zarówno werbalne, jak i niewerbalne elementy.
W psychologii miękkiej naukowcy i badacze zwracają uwagę na to, że komunikacja niewerbalna może czasami przekazywać więcej informacji niż słowa. Na przykład, postawa otwarta i uśmiech mogą sugerować zaufanie i przyjazność, podczas gdy zamknięta postawa ciała i brak kontaktu wzrokowego mogą sygnalizować niechęć lub niezadowolenie.
Ważne jest aby zrozumieć, że skuteczna komunikacja wymaga uwzględnienia zarówno werbalnych, jak i niewerbalnych aspektów. Świadomość własnych gestów, mimiki twarzy i tonu głosu, a także umiejętność interpretacji tych samych elementów u innych osób, są kluczowe dla budowania efektywnych relacji międzyludzkich oraz rozumienia intencji i emocji innych ludzi. Ten dział na blogu poświęcony jest w całości werbalnej części komunikacji czyli tego co mówimy my sami jak i inni ludzie z którymi się porozumiewamy za pomocą słów.