Emocje i motywacja: dyscyplina emocjonalna

Emocje i motywacja dyscyplina emocjonalna
Podziel się z innymi

Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie energii emocjonalnej jest zaakceptowanie w pełni faktu, który na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco mało prawdopodobny: masz pełną moc decydowania o tym, jak się w danej chwili czujesz.

 

Uczucia, jak wszyscy wiemy, to potężna siła. Czasem nawet nas wyprzedzają i nie zawsze reagujemy na daną sytuację tak, jakbyśmy sobie tego rzeczywiście życzyli. Emocje nie tylko kształtują nasz nastrój, ale wpływają na nasze myśli i podejmowane przez nas decyzje. Wielokrotnie w ciągu życia powtarzano nam, abyśmy zwracali uwagę na swoje uczucia; reprezentują jakąś część nas samych. Ale uczucia jako takie mogą w naszym życiu poważnie namieszać. Czasami wpędzają nas w poważny konflikt, i powodują że wybuchamy. Dlatego warto zadbać o to, aby ze sobą wewnętrznie spójnym.

 

Ekspert w dziedzinie przywództwa, dr Charles C. Manz, twierdzi, że nie musimy być zdani na łaskę naszych emocji. W rzeczywistości możemy je kontrolować. Nazywa zdolność wyboru tego, jak się czujemy, „dyscypliną emocjonalną”.

 

„Uczucia są źródłem informacji i mogą na nas zadziałać, jeśli nauczymy się je monitorować i wykorzystywać ich energię do pozytywnych celów” – mówi Manz, autor książki Emotional Discipline: The Power to Choose How You Feel (Berrett -Koehlera).

 

Emocje, które są głównym źródłem energii i motywacji, składają się z kilku części składowych. Należą do nich zachowanie, myślenie, fizjologia i duchowość oraz znaczenie. Wszystkie składniki emocji można eksplorować w celu uzyskania informacji o naszych doświadczeniach emocjonalnych. Ponadto służą jako sposoby ćwiczenia dyscypliny emocjonalnej.

 

Ponieważ wszyscy mamy różne doświadczenia życiowe, wszyscy różnimy się pod względem zakresu rzeczy, które wywołują w nas konkretne emocje. Dla niektórych szczególnie dotkliwa jest zagrożenie wojną, dla innych utrata pracy. Wielu z nas denerwuje konflikt interpersonalny, czy to ze współpracownikiem, czy ze współmałżonkiem.

 

Dyscyplina emocjonalna nie jest procesem uniwersalnym. Zamiast tego możesz ją rozwijać i dostosowywać do własnych potrzeb. Określa ona zdolność do radzenia sobie z obecnymi i przyszłymi wyzwaniami. Podstawowa strategia polega na wykonaniu kilku prostych kroków za każdym razem, gdy masz do rozwiązania jakiś problem emocjonalny.

 

Przyczyna braku dyscypliny emocjonalnej

 

Zidentyfikuj problem lub wydarzenie, które wywołuje określone emocje. Jaka jest przyczyna uczuć, których obecnie doświadczasz?

 

Twoje ciało a emocje

 

Skoncentruj się na swoim ciele i zidentyfikuj lokalizację oraz intensywność reakcji fizycznych wywoływanych przez konkretne emocje. Gdzie odczuwasz fizyczne uczucie złości? Oceń doznanie fizyczne jako przyjemne lub nieprzyjemne.

 

Twój umysł a emocje

 

Zidentyfikuj myśli towarzyszące konkretnym uczuciom i przekonania, które je wspierają. Jakie myśli wywołują emocje, które odczuwasz? Przyjrzyj się rozmowie ze sobą, w którą jesteś zaangażowany, oraz obrazom mentalnym, które przepływają przez twój umysł. Być może przed przemówieniem ogarnia cię niepokój. Być może myślisz sobie: „Zrobię z siebie głupca” lub ” „to będzie zawstydzające”.

 

Twój duch a emocje

 

Postaraj się określić na ile jesteś świadomy konkretnej emocji. Jaką część niej jesteś w stanie świadomie zidentyfikować, a jaka jest ukryta poza strefą Twojej własnej świadomości.

 

Wybierz dowolną z wielu strategii pracy ze swoimi uczuciami. Oto dwa z najważniejszych i najskuteczniejszych, do których możesz uzyskać dostęp poprzez swój umysł.

 

Przewartościowanie mentalne

 

Zmieniając sposób, w jaki na coś patrzysz, możesz zamienić niepowodzenia w szansę na sukces. Kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji emocjonalnej, skup się na związanych z nią możliwościach i ryzyku. Na przykład kłótnia daje szansę nauczenia się czegoś o związkach i różnych sposobach, w jakie ludzie postrzegają pewne rzeczy.

 

Emocjonalne Kung Fu

 

W chińskiej sztuce samoobrony znanej jako kung fu celem jest wykorzystanie dowolnej siły ataku na swoją korzyść. Nie walczysz z atakującym; przekierowujesz jego energię, aby osiągnąć swój cel. Posyłasz wroga na ziemię za pomocą energii jego ataku. To samo podejście można zastosować do konfliktów emocjonalnych, mówi Manz. Zamiast opierać się atakowi emocjonalnemu, wykorzystujesz jego energię, aby znaleźć rozwiązanie.

 

W konfliktach nacechowanych emocjonalnie ludzie robią trzy rzeczy: na siłę przedstawiają swoje stanowisko, atakują nasze idee i atakują nas. Zwykle mamy pokusę, aby się odsunąć, bronić lub odrzucić ich pomysły. Zamiast tego możesz ominąć i odeprzeć siłę ataku, aby wykorzystać ich siłę do osiągnięcia swoich celów. Zachęcasz do krytyki i porad, które mogą ujawnić rozwiązanie, przekształcasz atak jako atak na problem, a nie na ciebie, i zadajesz pytania, a nie składasz przeciwstawne oświadczenie.


Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish