Czym jest aktywne słuchanie: zasady, techniki i typowe błędy Kiedy jesteśmy zaabsorbowani wyłącznie retoryką języka lub umiejętnością inteligentnego mówienia, zapominamy lub ignorujemy równie ważną umiejętność aktywnego słuchania tego, co mówi druga osoba. Co więcej, chociaż słuchanie drugiej osoby może wydawać się prostą czynnością, często mamy trudności z efektywnym wykorzystaniem tego,...
Kategoria: Aktywne słuchanie
Aktywne słuchanie to umiejętność aktywnego i świadomego słuchania drugiej osoby w celu zrozumienia jej perspektywy, uczuć i potrzeb. Polega na skupieniu się na przekazie drugiej osoby bez rozpraszania się i skupiania uwagi na własnych myślach czy odpowiedziach.
W aktywnym słuchaniu bardzo ważne jest wyrażanie zainteresowania drugą osobą i wyraźną sygnalizację, że słuchamy i rozumiemy to co dana osoba do nas mówi. Ważne jest również unikanie przerywania drugiej osoby i odwrócenia uwagi od tego co ma nam do przekazania.
Aktywne słuchanie pomaga budować zaufanie i empatię w relacjach międzyludzkich i daje drugiej osobie poczucie zrozumienia i szacunku. W praktyce aktywne słuchanie obejmuje powtarzanie i podsumowywanie przekazu drugiej osoby, zadawanie pytań o jej myśli i uczucia w danej kwestii oraz okazywanie empatii poprzez wyrażanie zrozumienia i akceptacji. Dzięki temu umiejętnie wykorzystywane, aktywne słuchanie może znacznie poprawić jakość komunikacji i relacji interpersonalnych. Tego dotyczy ta kategoria na blogu.