Zarządzanie emocjami

Zarządzanie emocjami
Podziel się z innymi

Mądre zarządzanie emocjami oznacza zarządzanie emocjami w kontrolowany i zrównoważony emocjonalnie sposób. Jeśli potrafisz to robić, będzie to pozytywnie wpływać zarówno na ciebie, jak i na osoby wokół ciebie.

 

Umiejętne zarządzanie emocjami oznacza również, że możesz „przejąć kontrolę” nad swoimi emocjami i żyć lepiej i bardziej efektywnie.

Kiedy jesteś w stanie zadbać o równowagę własnych emocji, jesteś bardziej produktywny, kreatywny i szczęśliwy. Zamiast być kontrolowanym przez swoje emocje, jesteś świadomy tego, co czujesz. Innymi słowy, zarządzanie emocjami oznacza że Twoje emocje są konstruktywne i działają na Twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie.

Daniel Goleman, autor książki o inteligencji emocjonalnej powiedział, że: mądre zarządzanie emocjami stanowi 80 procent sukcesu w życiu.

Kiedy opanujesz swoje emocje i będziesz w stanie nimi mądrze zarządzać, będziesz w stanie wyznaczać bardziej realistyczne cele i łatwiej je osiągać. Będziesz lepiej przygotowany na prawie wszystko, co czeka cię w życiu. Będziesz w stanie rozwijać zdrowe relacje emocjonalne i oferować innym to co w Tobie najlepsze. Wystarczy nieco determinacji oraz oraz wytrwałości aby nauczyć się panowania nad własnymi emocjami.

Oto cztery wskazówki, które ci w tym pomogą. Jeśli jesteś gotowy, aby dowiedzieć się, jak zarządzać swoimi emocjami i robić to mądrze, poświęć kilka minut na przeczytanie dzisiejszego wpisu.

 


 

1) Zarządzanie emocjami powinno rozpocząć się od zrozumienia, że złe emocje nie istnieją.

 

Emocje mają powód, by istnieć. Muszą istnieć i działają jako zawór bezpieczeństwa dla naszego umysłu lub mechanizm aktywujący konkretne strefy naszego umysłu. Dlatego wielkim błędem jest kategoryzowanie emocji jako dobrych lub złych.

Zamiast zastanawiać się nad tym, co tak naprawdę dzieje się w naszej psychice, musimy zmienić nasz sposób myślenia. Po prostu postarajmy się zrozumieć, że pewne bodźce sprzyjają pewnym emocjom. Jest to nieuniknione. Zamiast więc z tym walczyć, możemy stać się biegli w inteligentnym kontrolowaniu naszych emocji. To w gruncie rzeczy naprawdę proste. Musimy zrozumieć, dlaczego coś odczuwamy, zamiast z tym walczyć, ponieważ czujemy się z daną emocją „gorzej” lub „źle”.

Na przykład strach jest reakcją na prawdziwe lub wyimaginowane zagrożenie. Gdybyśmy nie doświadczyli tego rodzaju emocji, moglibyśmy łatwo stać się lekkomyślni, angażować się w zachowania zagrażające życiu i nie wiedzieć, jak uniknąć niebezpieczeństwa. Gniew jest również reakcją obronną. Jej funkcją jest przygotowanie się do ataku w celu odparcia potencjalnego wroga.

Dlatego emocji nie można podzielić na „dobre” i „złe”. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że każda emocja ma określony cel i jest mniej lub bardziej przydatna. Aby nauczyć się radzić sobie z emocjami, ważne jest, aby nauczyć się interpretować, co dana emocja próbuje nam powiedzieć lub przekazać. Emocje, mówiąc najprościej, informują nas, że mamy do czynienia z trudnością lub problemem, który należy w jakiś sposób rozwiązać i który blokuje nam drogę. Z kolei emocje, które są nazywane potocznie pozytywnymi, dają nam znać, że w danej sytuacji coś jest bardzo w porządku.

 


 

2) Pozwolenie sobie na odczuwanie emocji

 

Tradycyjna edukacja i wychowanie rzadko uczą, jak radzić sobie z emocjami. Zamiast tego wszyscy wokół starają ci wpoić ideę, że istnieją pewne emocje i uczucia, których nigdy nie powinieneś doświadczać. Na przykład mówią ci, że płacz lub okazywanie strachu nie jest rozwiązaniem i należy je natychmiast stłumić. Jednak zarządzanie emocjami powinno polegać na kierowaniu ich we właściwym kierunku, a nie na ich tłumieniu.

Tłumienie emocji i tłumienie tego, co naprawdę czujemy, nie jest właściwym sposobem radzenia sobie z emocjami.

Próba stłumienia wszystkich emocji lub niewyrażanie tego, co się czuje, tylko niszczy ekspresję i jaźń. Reakcje emocjonalne często objawiają się w nieprzewidywalny sposób, a wszelka kontrola staje się nieskuteczna. Ale to nie jest efekt, który chcesz osiągnąć, prawda?

Dlatego pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zrozumienie, że wszystkie emocje są ważne i mają prawo istnieć i być wyrażane. Jeśli zaakceptujesz swoje emocje, łatwiej będzie ci je kontrolować. Z drugiej strony, jeśli nie zaakceptujesz swoich emocji, spowodujesz zamieszanie i chaos w głębi swego serca i umysłu.

 


 

3) Obserwuj, obserwuj i jeszcze raz obserwuj

 

Najlepszym sposobem radzenia sobie z emocjami jest ich akceptacja. Ale równie ważne jest, aby w pełni zrozumieć swoje uczucia. Aby to zrobić, musisz nauczyć się uważnie obserwować zarówno swoje emocje, jak i samego siebie. Samo zwracanie uwagi na swoje emocje jest ważnym krokiem w kierunku sukcesu – opanowania trudnej umiejętności prawidłowego zarządzania emocjami.

Daniel Goleman, powszechnie znany i szanowany teoretyk inteligencji emocjonalnej, twierdzi, że „uwaga kontroluje emocje”. Innymi słowy, gdy zwracamy uwagę na to, co czujemy, nasze subiektywne doświadczenie jest automatycznie regulowane. W rezultacie nawet najmniejszy niuans można odkryć bez większego wysiłku.

Aby lepiej i dokładniej obserwować swoje uczucia, po prostu zadaj sobie pytanie: „co czuję” i „jak się czuję”. Następnie spróbuj nazwać dokładnie emocje, które odczuwasz. Czy jest to złość czy frustracja? Smutek czy zmęczenie? Im dokładniej opiszesz te uczucia, tym łatwiej będzie Ci je zrozumieć.

 


 

4) Bądź krytyczny wobec swoich myśli.

 

Wbrew temu, co sądzi wiele osób, większość myśli powstaje w czysto mechaniczny sposób. Są to jedynie interpretacje postrzeganej rzeczywistości, które mogą, ale nie muszą mieć solidnych podstaw. Czasami są one wynikiem prawidłowego osądu, czasami są wynikiem całkowicie błędnych przekonań.

Myśli same w sobie nie są rzeczywistością, a raczej filtrem nałożonym na rzeczywistość. Myśli sprawiają, że czujemy się w określony sposób, gdy pojawiają się pewne rzeczy lub sytuacje. Taki układ naturalnie prowadzi do wszelkiego rodzaju błędów w naszym postrzeganiu świata.

Na przykład, gdy o czymś myślimy, możemy automatycznie dojść do wniosku, że jest to dla nas zbyt uciążliwe, trudne lub niemożliwe. Możemy jednak również dojść do wniosku, że jest to dla nas wyzwanie, szansa i wciąż jest w naszym zasięgu. Można to zrobić tylko wtedy, gdy mamy odwagę kwestionować własne pomysły, nie pozwalając, by przeszkodziły nam w tym emocje. Aby to zrobić, musisz mądrze zarządzać swoimi emocjami.

Rozwijanie cennej umiejętności mądrego zarządzania emocjami oznacza, że musisz być w pełni przebudzony i przygotowany na to co cię czeka. Oznacza to również, że musisz zwracać uwagę na to, co dzieje się wewnątrz ciebie i w twoim umyśle.

Na początku może się to wydawać bardzo trudnym zadaniem, ale niezbędne umiejętności można szybko opanować. I jest to warte wysiłku i czasu. Ponieważ korzyści z kontrolowania własnych emocji są przeogromne.


Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish